هورمون درمانی در یائسگی

هورمون درمانی در یائسگی

هورمون درمانی در یائسگی به روش های مختلف قابل انجام بوده و تاثیر بسزایی در کاهش نشانه های یائسگی همچون گر گرفتگی دارد. مصرف قرص های اچ تی ، متداول ترین و اصلی ترین روش هورمون درمانی به شمار می رود که تلفیقی از هورمون های پروژسترون و استروژن می باشد.

 

هورمون درمانی در یائسگی

 

مصرف قرص، تنها راه هورمون درمانی در یائسگی نیست

استروژن در طول چرخه قاعدگی، لایه درونی رحم را ساخته و چنانچه فرد باردار نشود پروژسترون موجود در آن فرو ریخته و فرد در ماه بعدی به طور مجدد خونریزی را تجربه خواهد نمود.

چنانچه بعد از یائسگی استروژن استفاده می نمایید لازم است تا حتماً پروژسترون نیز مصرف کنید، در غیر این صورت ممکن است احتمال مبتلا شدن فرد به سرطان رحم بیشتر شود.

خانم هایی که سابقه ابتلا به سرطان هایی همچون رحم، اندومتریوز و سینه را دارند می بایست برای تعیین نوع هورمون استروژن مصرفی حتماً تحت نظر پزشک قرار گیرند.

مشکل اینجاست که امکان دارد استفاده از پروژسترون مصنوعی در قرص های اچ دی و مصرف این قرص ها موجب افزایش احتمال خطر ابتلا به سرطان سینه در خانم های مسن شود. به همین دلیل پزشکان امروزه بیشتر به سوی مصرف پروژسترون همراه با آی یو دی گرایش پیدا کرده اند.

در چنین حالتی پروژسترون به طور دقیق در رحم قرار گرفته و به همین علت کمترین آسیب ممکن به بخش های دیگر بدن وارد خواهد شد. همچنین همراه با آن ها، استروژن نیز مصرف می شود که از خونریزی جلوگیری خواهد نمود.

البته باید گفت که این روش تا به امروز مورد تایید نهایی قرار نگرفته است. از سوی دیگر پزشکان از استروژن خوراکی برای درمان بهره نگرفته و با این کار از لخته شدن خون و به دنبال آن سکته مغزی در خانم ها جلوگیری می کنند.

خانم هایی که به گر گرفتگی دچار نشده باشند در بیشتر مواقع فقط نیاز به مصرف استروژن موضعی دارند؛ به این صورت که از آن به عنوان کرم یا قرص در محل واژن خود استفاده می کنند.

نکات مثبت و منفی را در نظر بگیرید

خانم هایی که از افزایش احتمال خطر ابتلا به سرطان سینه در اثر هورمون درمانی واهمه دارند چنانچه نشانه های یائسگی در آن ها خیلی زیاد بوده و موجب آزارشان می گردد بهتر است این ریسک کم را پذیرفته و از شر این علائم خلاص شوند. اما بانوانی که علائم خاصی ندارند شاید بهتر باشد که این ریسک را نپذیرند.

پاسخ

تماس با ما