درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن : در واقع خشکی واژن یکی از مشکلاتی است که برخی از خانم ها با آن مواجه هستند و این موضوع رابطه جنسی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. برخی بر این باورند که خشکی واژن تنها در دوران یائسگی ظاهر می شود ، این در حالیست که چنین تفکری اشتباه بوده و امکان بروز آن در هر سنی وجود دارد.

در زمان برقراری رابطه جنسی ، مرطوب بودن واژن از اهمیت بالایی برخودار است و در لذت نزدیکی بسیار موثر می باشد. در واقع زمانی که واژن مرطوب می باشد ، لایه ای نازک از ماده ای شفاف دیواره واژن را می پوشاند و موجب لغزندگی آن خواهد شد. با نزدیکی و برقراری تماس جنسی ، جریان خون در دستگاه تناسلی بیشتر شده و موجب افزایش ترشحات و لغزندگی بیشتر واژن می شود.

 

درمان خشکی واژن

 

دلایل خشکی واژن

در ذیل به تعدادی از شایع ترین دلایل خشکی واژن اشاره کرده و در رابطه با هریک از آن ها توضیحاتی را خدمت تان ارائه کرده ایم:

 • کمبود هورمون استروژن :

کاهش هورمون استروژن اصلی ترین دلیل خشکی واژن می باشد. هورمون استروژن موجب حفظ ترشحات واژن شده و با این کار سلامتی واژن را حفظ می نماید.

وجود این ترشحات همچنین از عفونت های واژنی و ادراری نیز پیشگیری می کند؛ زمانی که هورمون استروژن کاهش می یابد و بدن فرد دچار کمبود این هورمون می شود دیواره واژن نازک شده، به تدریج حالت کشسانی آن کاهش یافته و درنهایت شکننده می شود که این امر زمینه عفونت های واژنی و ادراری را فراهم می نماید.

 •  از جمله عوامل تاثیرگذار در کاهش استروژن عبارتنداز:
 1. اختلال سیستم ایمنی بدن
 2. زایمان
 3. یائسگی
 4. شیردهی
 5. مصرف دخانیات
 6. برداشتن تخمدان ها
 7. اختلال در سیستم ایمنی بدن
 8. روش هایی همچون پرتو درمانی، هورمون درمانی و شیمی درمانی که برای درمان سرطان تخمدان استفاده می شود.
 • بیماری خودایمنی :

یک نوع بیماری خودایمنی که سندرم شوگرن نام دارد باعث می شود که سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم حمله کرده و در آن ها اختلال ایجاد کند که این امر منجر به بروز خشکی در نواحی مختلف بدن از جمله واژن می شود.

 • شستشوی واژن

استفاده از برخی مواد برای شستشوی واژن موجب برهم خوردن تعادل واژن شده و منجر به بروز مشکلاتی همچون خشکی و التهاب در آن می شود.

 • استفاده از روش های پیشگیری از بارداری :

برخی از خانم ها به مواد اسپرم کش و لاتکس موجود در کاندوم ها که یکی از شایع ترین ابزارهای پیشگیری از بارداری هستند حساسیت نشان داده و دچار خشکی واژن می گردند.

مصرف برخی داروها همچون داروهای ضدآلرژی، عوامل روحی و روانی از دیگر مواردی هستند که موجب خشکی واژن می شوند.

 

درمان خشکی واژن

 

علائم خشکی واژن

 1. احساس درد در واژن
 2. سوزش و خارش واژن
 3. ایجاد مشکل یا ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
 4. احساس درد و خونریزی در حین برقراری تماس جنسی
 5. ابتلا به بیماری های ادراری همچون سوزش در ادرار ، عفونت های ادراری مکرر ، تکرر ادرار و ترید در احساس نیاز به دفع ادرار
 6. گاها در معاینات پزشکی مشخص می شود که بافت نازک واژن دچار رنگ پریدگی شده است که این یکی از علائم خشکی واژن می باشد.

درمان خشکی واژن عبارتند از :

بسته به اینکه خشکی واژن به چه دلیل ایجاد شده ، درمان های متفاوتی صورت می گیرد ، این درمان ها عبارتند از :

استروژن درمانی

یکی از رایج ترین روش های درمانی خشکی واژن ، استفاده موضعی از استروژن می باشد. روش های مختلف استروژن واژینال شامل موارد زیر می شود :

 1. کرم استروژن واژینال
 2. حلقه استروژن واژینال
 3. قرص استروژن واژینال

مصرف اسپمیفین

اسپمیفین نوعی دارو مشابه استروژن بوده که به صورت قرص استفاده می شود. غالبا افرادی که نمی خواهند از استروژن استفاده کنند از این دارو مصرف می نمایند.

مصرف پراسترون

این دارو نیز برای افرادی تجویز می شود که تمایل به مصرف استروژن ندارند. همچنین به صورت شیاف استفاده شده و متداول نیست.

استفاده از لیزر مونالیزا

یکی از بهترین روش ها برای درمان خشکی واژن به کارگیری از تکنولوژی لیزر می باشد. لیزر با افزایش خون رسانی موجب کلاژن سازی شده و به جوانسازی واژن کمک می کند.

 

درمان خشکی واژن

 

استفاده از تکنولوژی RF

رادیو فرکوئنسی ( RF ) جدید ترین تکنولوژی در فیلد زنان بوده که با به کارگیری امواج رادیویی و با سرعت بالا ، بافت های درونی بدن را تحریک کرده و سلول های مخاطی را مجبور به فعالیت می کند. در نهایت استروژن و لایه برداری از بافت دیواره کانال واژن اتفاق می افتد.

مصرف برخی ویتامین ها

مصرف ویتامین A ، B و E موجب کاهش استرس شده و در درمان خشکی واژن بر اثر استرس موثر می باشد.

توجه و ایجاد تغییر در رابطه جنسی

داشتن یک رابطه جنسی سالم و منظم و همچنین صحبت با  شریک جنسی در مورد این مسائل به بهود تماس جنسی و درمان خشکی درمان کمک می کند.

برخورداری از یک سبک زندگی سالم

اقداماتی همچون نوشیدن آب کافی ، داشتن استراحت کافی و ورزش کردن در درمان خشکی واژن موثر است.

مرطوب کننده ها و روان کننده های واژن

برخی مواد هستند که قابل تهیه در داروخانه ها می باشند و در مدت زمان مشخصی خشکی واژن را از بین می برند. البته این مواد باید حتما تحت نظر متخصص استفاده شوند.

پاسخ

تماس با ما