درمان افتادگی مثانه

نحوه درمان افتادگی مثانه

درمان افتادگی مثانه : به عضوی از بدن که در ناحیه لگن قرار نداشته، توخالی است و مخزن نگهداری ادرار می باشد مثانه می گویند.  هنگامی که مثانه از ادرار پر می شود به آن فشار وارد نموده و در فرد حس نیاز به ادرار ایجاد می نماید. ادرار در طی انجام آن از پیشاب به بیرون ریخته می شود.

دیوار جلویی واژن در خانم ها وظیفه محافظت از مثانه را بر عهده دارد. این دیوار بر اثر عوامل بسیاری همچون زایمان، بارداری، جراحی های مربوط به ناحیه لگن همچون هیسترکتومی و همچنین بالا رفتن سن ضعیف می گردد.

درمان افتادگی مثانه

چنانچه دیوار واژن به میزان زیادی ضعیف شده و آسیب ببیند، مثانه افتاده شده و دیوار واژن دیگر محافظت لازم را از آن انجام نداده و در نهایت به داخل واژن می افتد.

مثانه در شرایط طبیعی به وسیله عضلات کف لگن محافظت می گردد اما زمانی که این عضلات تضعیف یا کشیده شوند امکان دارد مثانه از این لایه گذشته و به داخل واژن بیافتد. چنانچه بیماری خیلی شدید باشد ممکن است حتی مثانه از دهانه واژن بیرون بزند.

انواع افتاگی مثانه

افتادگی مثانه که در اصطلاح به آن پایین افتادگی مثانه یا پرولاپس لگن نیز گفته می شود بر اساس میزان افتادگی مثانه درون واژن به 4 دسته ذیل تقسیم می گردد:

 1. درجه 1 یا خفیف : در این نوع فقط بخش کوچکی از مثانه به درون واژن می افتد.
 2. درجه 2 : در این نوع، مقدار بیشتری از مثانه فرو افتاده و تا نزدیک دهانه واژن می رسد.
 3. درجه 3 یا شدید: در این نوع مثانه از دهانه واژن بیرون می زند.
 4. درجه 4 یا کامل : همه مثانه به طور کامل از واژن به بیرون زده می شود که این عارضه به طور معمول با دیگر افتادگی های اندام ناحیه لگن همچون افتادگی رحم یا رکتوسل همراه خواهد بود.

 

درمان افتادگی مثانه

 

دلایل افتادگی مثـانه چیست ؟

بافت مثانه در افتادگی مثانه ، توسط پوست واژن تحت پوشش قرار می گیرد. این افتادگی امکان دارد ناشی از آسیب به بافت ها و عضلاتی که موجب بالا نگه داشتن اندام های لگنی در داخل لگن هستند باشد.

دهانه رحم، واژن، مثانه، رحم و روده کوچک از جمله اندام هایی هستند که اندام های لگنی یک زن را تشکیل می دهند. ضعف یا آسیب عضلات لگن و بافت های نگهدارنده آن ها ممکن است بعد از زایمان و در سایر شرایطی که موجب کشیدگی ناحیه لگن و افزایش فشار به این ناحیه به طور مکرر صورت بگیرد اتفاق بیافتد. از جمله این شرایط عبارتنداز :

 • یبوست
 • فشار آمدن به طور مکرر برای حرکات روده
 • سرفه کردن های خشن و مزمن
 • چاقی یا اضافه وزن
 • بلند نمودن وزنه های سنگین

لازم به ذکر است که هنوز این مسئله که یائسگی در افزایش احتمال ابتلای بانوان به افتادگی مثانه موثر است یا نه نامشخص است.

 

درمان افتادگی مثانه

 

علائم افتادگی مثانه

از جمله نشانه ها و علائم افتـادگی مثانه عبارت اند از :

 • احساس پر بودن یا سنگین بودن واژن
 • برآمدگی واژن
 • احساس عدم تخلیه مثانه به طور کامل
 • وجود مشکل در شروع ادرار
 • اضطرار یا تکرر ادرار
 • وجود این احساس در خانم ها که چیزی در حال خارج شدن از واژن می باشد.

همچنین این امکان وجود دارد خانم هایی که دچار افتـادگی مثانه هستند دچار نشت ادرار در اثر حرکاتی شوند که به مثانه فشار وارد می کند که در اصطلاح به آن بی اختیاری استرسی ادرار گفته می شود. از جمله حرکاتی که موجب بی اختیارسی استرسی می شوند می توان به عطسه کردن، سرفه کردن، فعالیت فیزیکی همچون راه رفتن و خندیدن اشاره کرد.

لازم به ذکر است که معمولاً هیچ نشانه و علامتی در خانم هایی که دچار افتادگی خفیف مثانه هستند وجود ندارد.

درمان افتادگی مثانه

افتادگی مثانه به هیچ وجه به خودی خود درمان نشده و افراد برای درمان این عارضه می بایست به یک کلینیک خوب مراجعه نمایند.

در مرکز درمانی و زیبایی مونالیزا وضعیت فرد به خوبی مورد بررسی قرار گرفته و سپس با توجه به شرایط بیمار از بهترین روش درمانی برای او بهره گرفته می شود. از جمله روش های موثر در درمان افتادگی مثانه می توان به انجام ورزش هایی همچون تمرینات کگل، استفاده از دارو و لیزر اشاره نمود.

پاسخ

تماس با ما