درمان افتادگی مثانه

نحوه درمان افتادگی مثانه

درمان افتادگی مثانه : به عضوی از بدن که در ناحیه لگن قرار نداشته، توخالی است و مخزن نگهداری ادرار می باشد مثانه می گویند.  هنگامی که مثانه از ادرار پر می شود به آن فشار وارد نموده و در فرد حس نیاز به ادرار ایجاد می نماید. ادرار در طی انجام آن از پیشاب به بیرون ریخته می شود.

دیوار جلویی واژن در خانم ها وظیفه محافظت از مثانه را بر عهده دارد. این دیوار بر اثر عوامل بسیاری همچون زایمان، بارداری، جراحی های مربوط به ناحیه لگن همچون هیسترکتومی و همچنین بالا رفتن سن ضعیف می گردد.

درمان افتادگی مثانه

چنانچه دیوار واژن به میزان زیادی ضعیف شده و آسیب ببیند، مثانه افتاده شده و دیوار واژن دیگر محافظت لازم را از آن انجام نداده و در نهایت به داخل واژن می افتد.

مثانه در شرایط طبیعی به وسیله عضلات کف لگن محافظت می گردد اما زمانی که این عضلات تضعیف یا کشیده شوند امکان دارد مثانه از این لایه گذشته و به داخل واژن بیافتد. چنانچه بیماری خیلی شدید باشد ممکن است حتی مثانه از دهانه واژن بیرون بزند.

انواع افتاگی مثانه

افتادگی مثانه که در اصطلاح به آن پایین افتادگی مثانه یا پرولاپس لگن نیز گفته می شود بر اساس میزان افتادگی مثانه درون واژن به 4 دسته ذیل تقسیم می گردد:

  1. درجه 1 یا خفیف : در این نوع فقط بخش کوچکی از مثانه به درون واژن می افتد.
  2. درجه 2 : در این نوع، مقدار بیشتری از مثانه فرو افتاده و تا نزدیک دهانه واژن می رسد.
  3. درجه 3 یا شدید: در این نوع مثانه از دهانه واژن بیرون می زند.
  4. درجه 4 یا کامل : همه مثانه به طور کامل از واژن به بیرون زده می شود که این عارضه به طور معمول با دیگر افتادگی های اندام ناحیه لگن همچون افتادگی رحم یا رکتوسل همراه خواهد بود.

درمان افتادگی مثانه

افتادگی مثانه به هیچ وجه به خودی خود درمان نشده و افراد برای درمان این عارضه می بایست به یک کلینیک خوب مراجعه نمایند.

در مرکز درمانی و زیبایی مونالیزا وضعیت فرد به خوبی مورد بررسی قرار گرفته و سپس با توجه به شرایط بیمار از بهترین روش درمانی برای او بهره گرفته می شود. از جمله روش های موثر در درمان افتادگی مثانه می توان به انجام ورزش هایی همچون تمرینات کگل، استفاده از دارو و لیزر اشاره نمود.

پاسخ

تماس با ما